Drugi rok z rzędu rolnicy muszą mierzyć się ze trudnościami z powodu suszy

Polscy rolnicy stoją przed sporym wyzwaniem w tym sezonie. Po zeszłorocznej suszy, meteorolodzy zapowiadają  ją również w tym – i to na znacznie większą skalę. Dodatkowo, niezwykle łagodna zima, przyspieszenie wegetacji, plagi chorób i szkodników, silne kwietniowe przymrozki  oraz ich wpływ na uprawy rodzą pytania związane z właściwą uprawą, ochroną i nawożeniem.

UNIWERSALNA RECEPTA

Niestety nie istnieje złota recepta sprawdzająca się w każdej sytuacji , w każdym regionie oraz w każdym rodzaju upraw. W przypadku zbóż polscy agronomowie polecają jednak stosować się do kilku uniwersalnych zasad.

PRZYMROZKI

Problemy związane z uprawami dotykają wszystkie regiony Polski, jednak w związku z różnicami w terminach i w procesie wegetacyjnym,  mogą wymagać innych sposobów ich rozwiązania. W gospodarstwach zlokalizowanych na północnym wschodzie, zabiegi T1 w wielu przypadkach nie zostały wykonane przed nadejściem przymrozków, tak jak to miało miejsce na południu i zachodzie kraju. Zboża po zabiegach  T1 uległy uszkodzeniom przymrozkowym w znacznie większym stopniu, niż te które nie otrzymały pierwszej dawki oprysków. Obserwacja warunków pogodowych oraz prognoz jest kluczowa. Należy pamiętać, iż zabiegi nigdy nie powinny być wykonywane w dzień poprzedzający nocne przymrozki. Należy wykonywać je przynajmniej dwa dni ( im dłużej przed tym lepiej) przed wystąpieniem temperatur poniżej zera stopni Celsjusza.

SUSZA A DAWKOWANIE

Kolejnym nurtującym pytaniem jest dawka środków jaką należy stosować, gdy w glebie brakuje wody. Dawkę należy zawsze dobierać do stanu zbóż – można stosować niższą dawkę niż zalecana, aby uniknąć spalenia, jednak należy mieć na uwadze, iż rośliny w okresie braku dostatecznej ilości wody stają się słabsze i bardziej podatne na choroby, w szczególności choroby grzybowe. Przy zastosowaniu niższej, niż zalecana, dawki może okazać się, iż po pojawieniu się deszczu środek nie zadziała.

MIKROELEMENTY

Podczas suszy zboża mogą wykazywać w fazie dojrzewania większe niż zazwyczaj deficyty związków mineralnych. Susza zazwyczaj potęguje niedobory takich pierwiastków jak żelazo, miedź, mangan, cynk oraz bor. Zalecanym jest zastosowanie tych mikroelementów wraz z  zabiegami T2 – jednak w czasie suszy należy podać niższą niż zalecana dawkę.  Warto pomyśleć o nawożeniu wapniem – ma on właściwości redukujące stres cieplny u roślin – w szczególności w pszenicy i burakach cukrowych.

Kryzys i warunki pogodowe znacznie utrudniają pracę rolników, stojących przed trudnym zadaniem produkcji i przetwórstwa żywności w tym roku.  Miniona zima, uważana jest za najcieplejszą w ciągu ostatnich 50 lat, a sumaryczna wielkość opadów w marcu najniższa od 30 lat. #dziękujemyrolnikom

Please follow and like us:
Pin Share